# OD5010-12HB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD5010-12HB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od5010-12hb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od5010-12hb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/23/8506231-1053-1225-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 12.7 CFM (0.356m³/min)
- **Approval Agency:** cURus
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 35.1dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 1.92 W
- **RPM:** 6490 RPM
- **Size:** Square - 50mm L x 50mm H
- **Static Pressure:** 0.018 in H2O (4.4 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 10.50mm