# OD4028-24MBXE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD4028-24MBXE
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od4028-24mbxe
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od4028-24mbxe#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 28.6 CFM (0.801m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UR
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 62.1dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 9.4 W
- **RPM:** 20900 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 2.800 in H2O (697.4 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 28.00mm