# OD4028-12MB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD4028-12MB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od4028-12mb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od4028-12mb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 11.0 CFM (0.308m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 35.0dB
- **Operating Temperature:** -4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
- **RPM:** 8000 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.250 in H2O (62.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 28.00mm