# OD4020-24HB01A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD4020-24HB01A
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od4020-24hb01a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od4020-24hb01a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/36/8506364-1053-1219-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 9.0 CFM (0.252m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 32.1dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 1.72 W
- **RPM:** 8190 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.320 in H2O (79.7 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 20.00mm