# OD4020-12MS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD4020-12MS
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od4020-12ms
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od4020-12ms#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/56/8505564-1053-1218-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 7.5 CFM (0.210m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 30.3dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 1.2 W
- **RPM:** 6450 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.170 in H2O (42.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 20.00mm