# OD4015-24LB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD4015-24LB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od4015-24lb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od4015-24lb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/23/8506238-1053-1652-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 6.8 CFM (0.190m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 29.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.92 W
- **RPM:** 6000 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.160 in H2O (39.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.053 lb (24.04 g)
- **Width:** 15.00mm