# OD4010-24LS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD4010-24LS
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od4010-24ls
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od4010-24ls#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/02/8506025-1053-1823-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 4.7 CFM (0.132m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UR
- **Bearing Type:** Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 20.1dB
- **Operating Temperature:** -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 730 mW
- **RPM:** 4000 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.070 in H2O (17.4 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.441 lb (200.00 g)
- **Width:** 10.50mm