# OD4010-12HHS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD4010-12HHS
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od4010-12hhs
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od4010-12hhs#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/02/8506025-1053-1823-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 12.0 CFM (0.336m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UR
- **Bearing Type:** Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 38.2dB
- **Operating Temperature:** -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 720 mW
- **RPM:** 10000 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.340 in H2O (84.7 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.441 lb (200.00 g)
- **Width:** 10.50mm