# OD4006-12MB01A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD4006-12MB01A
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od4006-12mb01a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od4006-12mb01a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Speed Sensor (Tach)
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 6.00mm