# OD3010-12HSS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD3010-12HSS
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od3010-12hss
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od3010-12hss#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/22/8506224-1053-1642-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 5.0 CFM (0.140m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Sealed Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 32.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **RPM:** 11000 RPM
- **Size:** Square - 30mm L x 30mm H
- **Static Pressure:** 0.200 in H2O (49.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 10.20mm