# OD254AP-24MB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD254AP-24MB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od254ap-24mb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od254ap-24mb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/98/8505987-1053-1195-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 690.0 CFM (19.32m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 47.0dB
- **Operating Temperature:** -4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
- **Power (Watts):** 24 W
- **RPM:** 2000 RPM
- **Size:** Round - 254mm Dia
- **Static Pressure:** 0.580 in H2O (144.5 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 89.00mm