# OD2510-12MB02A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD2510-12MB02A
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od2510-12mb02a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od2510-12mb02a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/74/8505742-1053-1189-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 2.2 CFM (0.061m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Bearing Type:** Sealed Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Locked Rotor Sensor
- **Noise:** 24.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.44 W
- **RPM:** 10000 RPM
- **Size:** Square - 25mm L x 25mm H
- **Static Pressure:** 0.170 in H2O (42.3 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.018 lb (8.16 g)
- **Width:** 10.00mm