# OD180APL-24HB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD180APL-24HB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od180apl-24hb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od180apl-24hb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/98/8505985-1053-1187-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 470.0 CFM (13.16m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Locked Rotor Protection
- **Noise:** 65.0dB
- **Operating Temperature:** -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 50.4 W
- **RPM:** 3500 RPM
- **Size:** Square - 180mm L x 180mm H
- **Static Pressure:** 1.200 in H2O (298.9 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 65.00mm