# OD172SAPL-12HB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD172SAPL-12HB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od172sapl-12hb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od172sapl-12hb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/19/55/8519553-1053-1183-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 225.0 CFM (6.30m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 55.0dB
- **Operating Temperature:** -4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
- **RPM:** 4000 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
- **Static Pressure:** 0.730 in H2O (181.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 1.7 lbs (760.0 g)
- **Width:** 38.50mm