# OD172SAP-24HHB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD172SAP-24HHB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od172sap-24hhb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od172sap-24hhb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/97/8505972-1053-1838-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 300.0 CFM (8.40m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 57.0dB
- **Operating Temperature:** -4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
- **RPM:** 3900 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
- **Static Pressure:** 0.980 in H2O (244.0 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 51.00mm