# OD172SAP-12MB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD172SAP-12MB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od172sap-12mb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od172sap-12mb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 180.0 CFM (5.04m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UR
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 42.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -13 ~ 149°F (-25 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 13.2 W
- **RPM:** 2500 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
- **Static Pressure:** 0.510 in H2O (127.0 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 51.00mm