# OD127AP-12MTB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD127AP-12MTB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od127ap-12mtb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od127ap-12mtb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 108.0 CFM (3.02m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 38.0dB
- **Operating Temperature:** -4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
- **RPM:** 2600 RPM
- **Size:** Square - 127mm L x 127mm H
- **Static Pressure:** 0.330 in H2O (82.2 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 38.50mm