# OD127AP-12MB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD127AP-12MB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od127ap-12mb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od127ap-12mb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 108.0 CFM (3.02m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UR
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 38.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 6 W
- **RPM:** 2600 RPM
- **Size:** Square - 127mm L x 127mm H
- **Static Pressure:** 0.330 in H2O (82.2 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 38.50mm