# OD127-12MB02A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD127-12MB02A
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od127-12mb02a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od127-12mb02a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 161.0 CFM (4.51m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Locked Rotor Sensor
- **Noise:** 53.0dB
- **Operating Temperature:** -4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
- **RPM:** 2950 RPM
- **Size:** Square - 127mm L x 127mm H
- **Static Pressure:** 0.350 in H2O (87.2 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 38.50mm