# OD1238-48MBIP55
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD1238-48MBIP55
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od1238-48mbip55
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od1238-48mbip55#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/85/8505851-1053-1569-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 79.0 CFM (2.21m³/min)
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Ingress Protection:** IP55 - Dust Protected, Water Resistant
- **Noise:** 33.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 3.8 W
- **RPM:** 2550 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.210 in H2O (52.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 38.50mm