# OD1238-48LB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD1238-48LB
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od1238-48lb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od1238-48lb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/85/8505851-1053-1569-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 65.0 CFM (1.82m³/min)
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 26.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 5 W
- **RPM:** 2000 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.130 in H2O (32.4 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 38.50mm