# OD1238-48HTB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD1238-48HTB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od1238-48htb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od1238-48htb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/07/92/8507925-1053-1167-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 100.0 CFM (2.80m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 42.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 4.8 W
- **RPM:** 3000 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.280 in H2O (69.7 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 38.00mm