# OD1238-48HHBXC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD1238-48HHBXC
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od1238-48hhbxc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od1238-48hhbxc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 220.0 CFM (6.16m³/min)
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 63.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 32 W
- **RPM:** 4700 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.750 in H2O (186.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 38.50mm