# OD1238-48HBIP68
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD1238-48HBIP68
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od1238-48hbip68
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od1238-48hbip68#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 123.9 CFM (3.47m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UR
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Noise:** 44.1dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 14 W
- **RPM:** 2895 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.469 in H2O (116.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Weight:** 0.572 lb (259.45 g)
- **Width:** 38.00mm