# OD1238-24MBXE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD1238-24MBXE
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od1238-24mbxe
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od1238-24mbxe#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 210.1 CFM (5.88m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UR
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 59.3dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 34 W
- **RPM:** 4650 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.850 in H2O (211.7 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 38.00mm