# OD1238-24MBXC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD1238-24MBXC
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od1238-24mbxc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od1238-24mbxc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 175.0 CFM (4.90m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 57.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 16 W
- **RPM:** 3800 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.510 in H2O (127.0 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 38.50mm