# OD1238-24LBXC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD1238-24LBXC
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od1238-24lbxc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od1238-24lbxc#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/88/8505880-1053-1161-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 150.0 CFM (4.20m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 52.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 9 W
- **RPM:** 3200 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.380 in H2O (94.6 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 38.50mm