# OD1238-24HHB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD1238-24HHB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od1238-24hhb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od1238-24hhb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/87/8505872-1053-1476-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 154.0 CFM (4.31m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 52.0dB
- **Operating Temperature:** -4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
- **Power (Watts):** 14.4 W
- **RPM:** 3800 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.570 in H2O (142.0 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 38.00mm