# OD1238-12MS02A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD1238-12MS02A
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od1238-12ms02a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od1238-12ms02a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/85/8505851-1053-1569-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 95.0 CFM (2.66m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Locked Rotor Sensor
- **Noise:** 41.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 4 W
- **RPM:** 2540 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.230 in H2O (57.3 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 38.50mm