# OD1238-12MBXJ01A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD1238-12MBXJ01A
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od1238-12mbxj01a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od1238-12mbxj01a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/90/8505909-1053-1692-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 207.0 CFM (5.80m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 63.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 27.6 W
- **RPM:** 5000 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 1.044 in H2O (260.0 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.827 lb (375.12 g)
- **Width:** 38.00mm