# OD1232-48HS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD1232-48HS
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od1232-48hs
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od1232-48hs#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/08/96/8508964-1053-1635-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 120.0 CFM (3.36m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 51.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 122°F (-10 ~ 50°C)
- **RPM:** 3750 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.420 in H2O (104.6 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 32.00mm