# OD1232-48HB01X
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD1232-48HB01X
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od1232-48hb01x
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od1232-48hb01x#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 120.0 CFM (3.36m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UR
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 45.4dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 10.1 W
- **RPM:** 3700 RPM
- **Size:** Square - 120.5mm L x 120.5mm H
- **Static Pressure:** 0.520 in H2O (129.5 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 32.00mm