# OD1232-24LB02A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD1232-24LB02A
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od1232-24lb02a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od1232-24lb02a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/08/96/8508964-1053-1635-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 93.0 CFM (2.60m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Locked Rotor Sensor
- **Noise:** 44.0dB
- **Operating Temperature:** -4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
- **RPM:** 2900 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.270 in H2O (67.3 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 32.00mm