# OD1225-24MB01A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OD1225-24MB01A
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/od1225-24mb01a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/od1225-24mb01a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 90.0 CFM (2.52m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UR
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 35.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 4.1 W
- **RPM:** 2500 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.190 in H2O (47.3 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.341 lb (154.67 g)
- **Width:** 25.00mm