# OARS1R025FLF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OARS1R025FLF
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oars1r025flf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oars1r025flf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Element
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Current Sense, Flame Proof, Safety
- **Height:** 0.150" (3.81mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 160°C
- **Power (Watts):** 2W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 25 mΩ
- **Size:** 0.440" L x 0.125" W (11.18mm x 3.18mm)
- **Supplier Device Package:** Strip
- **Temperature Coefficient:** ±40ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%