# OAB908AN-11-3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OAB908AN-11-3
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oab908an-11-3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oab908an-11-3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 50.0 CFM (1.40m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 40.0dB
- **Operating Temperature:** -4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
- **Power (Watts):** 60.0W
- **RPM:** 1000 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 183mm L x 189.8mm H
- **Static Pressure:** 1.100 in H2O (274.0 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Width:** 70.00mm