# OAB318-11-1B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OAB318-11-1B
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oab318-11-1b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oab318-11-1b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 1165.0 CFM (32.62m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** Permanent Split Capacitor Motor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 66.0dB
- **Operating Temperature:** -4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
- **Power (Watts):** 155W
- **RPM:** 1580 RPM
- **Size:** Round - 318mm Dia
- **Static Pressure:** 1.600 in H2O (398.6 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Width:** 154.5mm