# OAB22585-11-1WB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OAB22585-11-1WB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oab22585-11-1wb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oab22585-11-1wb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/99/50/8499504-1053-1789-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 680.0 CFM (19.04m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** Permanent Split Capacitor Motor
- **Ingress Protection:** IP55 - Dust Protected, Water Resistant
- **Noise:** 75.0dB
- **Operating Temperature:** -40 ~ 140°F (-40 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 135W
- **RPM:** 3000 RPM
- **Size:** Round - 225mm Dia
- **Static Pressure:** 2.500 in H2O (622.7 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 5.1 lbs (2.3 kg)
- **Width:** 85.00mm