# OAB190-22-1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OAB190-22-1
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oab190-22-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oab190-22-1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/99/47/8499476-1053-1625-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 370.0 CFM (10.36m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** Permanent Split Capacitor Motor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP55 - Dust Protected, Water Resistant
- **Noise:** 63.0dB
- **Operating Temperature:** -40 ~ 140°F (-40 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 72.0W
- **RPM:** 2700 RPM
- **Size:** Round - 190mm Dia
- **Static Pressure:** 1.200 in H2O (298.9 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC
- **Width:** 70.00mm