# OAB13391-11-1WB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OAB13391-11-1WB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oab13391-11-1wb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oab13391-11-1wb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/98/40/8498400-1053-1784-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 188.0 CFM (5.26m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP55 - Dust Protected, Water Resistant
- **Noise:** 60.0dB
- **Operating Temperature:** -40 ~ 140°F (-40 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 41.00W
- **RPM:** 3200 RPM
- **Size:** Round - 133mm Dia
- **Static Pressure:** 0.880 in H2O (219.2 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 2.7 lbs (1.2 kg)
- **Width:** 91.50mm