# OA938AP-22-1WB1855
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA938AP-22-1WB1855
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa938ap-22-1wb1855
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa938ap-22-1wb1855#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/98/52/8498521-1053-1509-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 55.0 CFM (1.54m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Ingress Protection:** IP55 - Dust Protected, Water Resistant
- **Noise:** 40.0dB
- **Operating Temperature:** -22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
- **Power (Watts):** 15.00W
- **RPM:** 3150 RPM
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Static Pressure:** 0.220 in H2O (54.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC
- **Weight:** 1.1 lbs (499.0 g)
- **Width:** 38.00mm