# OA92EC-UR-1WBXC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA92EC-UR-1WBXC
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa92ec-ur-1wbxc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa92ec-ur-1wbxc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 56.0 CFM (1.57m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UR
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Dual Voltage, Electronic Commutation (EC)
- **Noise:** 35.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 4.00W
- **RPM:** 2600 RPM
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Static Pressure:** 0.160 in H2O (39.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 110/220VAC
- **Weight:** 0.225 lb (102.06 g)
- **Width:** 25.00mm