# OA80AP-22-1TB1855
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA80AP-22-1TB1855
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa80ap-22-1tb1855
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa80ap-22-1tb1855#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/98/00/8498000-1053-1504-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 33.0 CFM (0.924m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Ingress Protection:** IP55 - Dust Protected, Water Resistant
- **Noise:** 35.0dB
- **Operating Temperature:** -22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
- **Power (Watts):** 13.00W
- **RPM:** 3200 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.220 in H2O (54.8 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 230VAC
- **Weight:** 0.95 lb (430.91 g)
- **Width:** 38.00mm