# OA60EC-UR-1WB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA60EC-UR-1WB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa60ec-ur-1wb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa60ec-ur-1wb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/97/30/8497308-1053-1810-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 19.5 CFM (0.546m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UR
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Electronic Commutation (EC), Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 31.0dB
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 2.40W
- **RPM:** 3950 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.170 in H2O (42.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 95 ~ 264VAC
- **Weight:** 0.133 lb (60.33 g)
- **Width:** 25.00mm