# OA280AP-22-1WB1869K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA280AP-22-1WB1869K
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa280ap-22-1wb1869k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa280ap-22-1wb1869k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 1300.0 CFM (36.40m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UR
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
- **Noise:** 73.0dB
- **Operating Temperature:** -22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
- **Power (Watts):** 210W
- **RPM:** 3200 RPM
- **Size:** Square - 280mm L x 280mm H
- **Static Pressure:** 0.750 in H2O (186.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC
- **Weight:** 7.4 lbs (3.4 kg)
- **Width:** 89.00mm