# OA254EC-UR-1WB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA254EC-UR-1WB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa254ec-ur-1wb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa254ec-ur-1wb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/97/94/8497940-1053-1885-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 500.0 CFM (14.00m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UR
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Electronic Commutation (EC)
- **Noise:** 56.0dB
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 22.00W
- **RPM:** 1700 RPM
- **Size:** Round - 254mm Dia
- **Static Pressure:** 0.480 in H2O (119.6 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 95 ~ 264VAC
- **Weight:** 4.6 lbs (2.1 kg)
- **Width:** 89.00mm