# OA254EC-11-1TBXCIP68A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA254EC-11-1TBXCIP68A
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa254ec-11-1tbxcip68a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa254ec-11-1tbxcip68a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/97/92/8497922-1053-1888-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 830.0 CFM (23.24m³/min)
- **Approval Agency:** ATEX, CE, cURus, TUV, UR
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Electronic Commutation (EC)
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Noise:** 70.0dB
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 75.0W
- **RPM:** 2750 RPM
- **Size:** Round - 254mm Dia
- **Static Pressure:** 1.200 in H2O (298.9 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 4.6 lbs (2.1 kg)
- **Width:** 89.00mm