# OA254AP-11-1TBSF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA254AP-11-1TBSF
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa254ap-11-1tbsf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa254ap-11-1tbsf#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/98/22/8498220-1053-1561-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 550.0 CFM (15.40m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Capacitor, Salt Fog Rated, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 55.0dB
- **Operating Temperature:** -4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
- **Power (Watts):** 33.00W
- **RPM:** 1650 RPM
- **Size:** Round - 254mm Dia
- **Static Pressure:** 0.400 in H2O (99.6 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 4.3 lbs (2 kg)
- **Width:** 89.00mm