# OA2547AN-11-3WB1856
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA2547AN-11-3WB1856
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa2547an-11-3wb1856
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa2547an-11-3wb1856#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 570.0 CFM (15.96m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP56 - Dust Protected, Water Resistant
- **Noise:** 46.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
- **Power (Watts):** 40.00W
- **RPM:** 1700 RPM
- **Size:** Round - 254mm Dia
- **Static Pressure:** 0.200 in H2O (49.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Width:** 89.00mm