# OA2543AP-11-1TB1869K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA2543AP-11-1TB1869K
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa2543ap-11-1tb1869k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa2543ap-11-1tb1869k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 930.0 CFM (26.04m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UR
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
- **Noise:** 67.0dB
- **Operating Temperature:** -22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
- **Power (Watts):** 105W
- **RPM:** 3300 RPM
- **Size:** Round - 254mm Dia
- **Static Pressure:** 1.100 in H2O (274.0 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 5.2 lbs (2.4 kg)
- **Width:** 89.00mm